یکی از سوالاتی که همیشه ذهن من رو درگیر کرده بود این ۸ عنوان هستند که تصمیم گرفتم اینا رو شفاف سازی کنم که الان هم برای شما مینویسم تا راحت تر جمع بندی بکنید.

رزیستانس

رزیستانس (Resistance) یک خاصیت برای مواد الکتریکی هستش که در برابر جریان الکتریکی DC تعریف میشه. همون مقاومت خودمون که با R نشون میدیم.

کندوکتانس (conductance): در مدارهای DC برعکس رزیستانس هم همون هدایت یا کندوکتانس هستش. در مدارهای ac بخش حقیقی ادمیتانس رو کندوکتانس میگند که با G نشون داده میشه.

G=1/R         (DC)

G=Real (Y)   (AC)


راکتانس

راکتانس (Reactance) یک خاصیت برای ماده هستش که تعادل زمانی ولتاژ و جریان متناوب گذرا از اون ماده رو به هم میزنه. در واقع با توجه به فرکانس از خودش یک مانع برای جریان متناوب (ac) نشون میده. راکتانس هیچ ربط فیزیکی به رزیستانس یا مقاومت نداره و به شکل هندسی داخل ماده وابسته هستش. و اون رو با X نشون میدیم.

سوسپتانس (susceptance): سوسپتانس بخش موهومی ادمیتانس هستش و زمانی که کندوکتانس صفر باشه سوسپتانس میشه معکوس راکتانس (با علامت منفی) و صرفا برای اینکه محاسبات مخصوصا محاسبات کامپیوتری راحت بشه اون رو تعریف کردند و با B نشون داده میشه. ‌

B=Img (Y)

if G=0 —> B=-1/X


اندوکتانس و کاپاسیتانس

۲ نوع راکتانس داریم: راکتانس سلفی که بهش اندوکتانس (Inductance) و راکتانس خازنی که بهش کاپاسیتانس (Capacitance) میگیم. که اندوکتانس رو با XL و کاپاسیتانس رو با XC نشون میدیم.


امپدانس

امپدانس (Impedance) یک ماده رو رزیستانس + راکتانس اون ماده تعریف میکنیم. Z=R+jX

واحد اندازه گیری رزیستانس، راکتانس و امپدانس همگی اهم هستش.

ادمیتانس (Admittance): برعکس امپدانس هستش. Y=G+jB چرا اصلا ادمیتانس رو تعریف کردند؟ چون در محاسبات کامپیوتری استفاده از ادمیتانس خیلی راحتتر هستش.


امیدوارم براتون مفید بوده باشه، اگه سوالی داشتید حتما بپرسید.

دوستدار شما مهدی محمدزاده

 

5 thoughts on “آموزش رزیستانس کندوکتانس راکتانس سوسپتانس اندوکتانس کاپاسیتانس امپدانس ادمیتانس

 1. Avatar
  حسین says:

  سلام خسته نباشید
  مطالب بالا کاملا درست نیست و اشتباهاتی دارد
  لطفا یا اصلاح کنید یا حذفشون کنید تا اشتباه تو ذهن کسی نره !

   • Avatar
    حسین says:

    ببینید کندوکتانس و سوسپتانس به ترتیب بخش حقیقی و موهومی ادمیتانس هست.فرض کنید Z=R +jX باشه در این صورت ادمیتانس میشه ۱ به روی Z . حالا اگه مخرج را گویا کنید ادمیتانس برابر میشه با : Y=(R/(R^2+X^2))+j(-X/(R^2+X^2)) admittance
    که با تعریف هایی که شما داشتید فرق میکنه! مثلا سوسپتانس را ۱ به روی X تعریف کردید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *